Polyester kumaşın avantajları

- 2021-05-26-

Spor giyim genellikle polyesterden yapılır.

Hareketi kullanarak pamukla harmanlanmış, en yaygın polyester takım elbise kumaşlarından biridir, polyester elyaf, pamuk, yün, ipek, keten ve diğer kimyasal elyaf gibi doğal elyaflarla iç içe dokunmuş, tasarım ve renk çeşitlidir. , hızlı gevrek, yıkanması kolay kolay kurur, yıkanır ve giyilir ve yıkanır ve giyilir performansı iyi yün benzeri, imitasyon pamuk, imitasyon ipek, imitasyon keten kumaş.

Egzersiz sırasında çok terlemeniz gerektiğinden, saf pamuklu giysiler giymek gerçekten çok ter emer, ancak ter giysiler üzerinde emilir, giysiler ıslanır, buharlaşması zordur. Climafit by ADIDAS gibi bazı spor kumaşları ve Drifit by Nike, terinizi hızla buharlaştırmanızı sağlayan %100 polyesterdir, böylece ağırlık hissetmezsiniz veya vücudunuza yapışmazsınız.

 

 

Polyesterin Avantajları

1. Yüksek mukavemet. Kısa elyafın mukavemeti 2.6 ~ 5.7cN/dtex'tir ve yüksek mukavemetli elyafınki 5.6 ~ 8.0cN/dtex'tir. Düşük higroskopikliği nedeniyle, ıslak hal mukavemeti ve kuru hal mukavemeti temelde aynıdır. .Darbe mukavemeti naylondan 4 kat, viskon elyaftan 20 kat daha fazladır.


2.İyi esneklik.Elastikiyet yüne yakındır ve %5 ~ %6 uzatıldığında neredeyse tamamen geri yüklenebilir. Kırışma direnci diğer liflerden daha iyidir, yani kumaş kırışmaz ve iyi boyutsal stabiliteye sahiptir. elastik modülü 22 ~ 141CN /dtex'tir, naylondan 2 ~ 3 kat daha yüksektir. Polyester kumaş yüksek mukavemete ve elastik esnekliğe sahiptir, bu nedenle güçlü, dayanıklı, kırışmaya dayanıklı ve ütüleme gerektirmez.


3. Isıya dayanıklı polyester, eriyik eğirme ile yapılır ve oluşturulan elyaf tekrar ısıtılarak eritilebilir. Termoplastik elyafa aittir. Polyesterin erime noktası nispeten yüksektir ve özgül ısı kapasitesi ve ısıl iletkenliği küçüktür, bu nedenle polyester elyafın ısı direnci ve ısı yalıtımı daha yüksektir. En iyi sentetik elyaftır.


4. İyi termoplastisite, zayıf füzyon direnci. Pürüzsüz yüzeyi ve iç moleküllerin yakın düzenlenmesi nedeniyle polyester, sentetik kumaşlar arasında ısıya en dayanıklı kumaştır. Termoplastisiteye sahiptir ve uzun ömürlü pileli pileli etekler yapmak için kullanılabilir. Aynı zamanda polyester kumaşın erime direnci zayıftır ve is ve kıvılcımla karşılaştığında delik açması kolaydır. Sigara izmaritleri ile teması beklemekten kaçının, mümkün olduğunca kıvılcım çıkartın.


5.İyi aşınma direnci.Aşınma direnci, diğer doğal lifler ve sentetik liflerden daha iyi olduğundan, naylonun en iyi aşınma direncinden sonra ikinci sıradadır.