Spandex örme kumaşların özellikleri ve özellikleri

- 2020-12-14-

Spandex örme kumaşların özellikleri ve özellikleri tanıtılır. Spandex mükemmel esnekliğe sahiptir. Lateksten iki ila üç kat daha güçlüdür, daha ince bir doğrusal yoğunluğa sahiptir ve kimyasal bozulmaya karşı daha dirençlidir. Asit ve alkali direnci, ter direnci, deniz suyu direnci, kuru temizleme direnci, spandeksin aşınma direnci daha iyidir.


Spandex örme kumaş, yüksek kopma uzaması (%400'ün üzerinde), düşük modül ve yüksek elastik geri kazanım oranına sahip sentetik liflere sahiptir. Çok bloklu poliüretan elyafın Çin ticari adı. Elastik lif olarak da bilinir. Spandex yüksek uzayabilirliğe (%500 ~ %700), düşük elastik modüle (%200 uzama, 0.04 ~ 0.12 g/Dan) ve yüksek elastik geri kazanım oranına (%200 uzama, %95 ~ %99) sahiptir. Diğer fiziksel ve mekanik özellikler, daha güçlü olanlar dışında, doğal lateksinkilere çok benzer. Lateks ipeğe göre kimyasal bozulmaya karşı daha dirençlidir, orta derecede termal stabiliteye sahiptir, yumuşama sıcaklığı yaklaşık 200°'nin üzerindedir. Sentetik ve sentetik liflerde doğal lifler için kullanılan boyaların ve apre maddelerinin çoğu, spandeks boyama ve apreleme için de uygundur. Spandex tere, deniz suyuna ve çeşitli kuru losyonlara ve çoğu güneş kremine karşı dayanıklıdır. Güneş ışığına veya klorlu ağartıcıya uzun süre maruz kalmak da ağartmaya neden olur, ancak ağartma derecesi amonyak lifinin türüne göre büyük ölçüde değişir.


Spandeks elyafın bu kadar yüksek esnekliğe sahip olmasının nedeni, polimer zincirinin düşük erime noktalı, amorf "yumuşak" zincir matrisinden ve içinde gömülü yüksek erime noktalı, kristal "sert" zincirden oluşmasıdır. Esnek zincir segmentinin moleküler zincirleri, belirli bir çapraz bağlı formda belirli bir ağ yapısı oluşturur. Küçük moleküller arası zincir faz etkileşim kuvveti nedeniyle, moleküller arası zincir serbestçe iç içe geçebilir ve bu da büyük uzama ile sonuçlanır. Rijit zincir segment moleküllerinin bağlanma kuvveti nispeten büyüktür ve moleküler zincir sınırsız bir şekilde uzanmaz, bu da döngünün yüksek elastikiyetine neden olur. Radon fiber filamentinin enine kesitlerinin çoğu köpek kemiği şeklindedir, ancak filamanın yüzey ışığının bir kısmı pürüzsüz veya tırtıklıdır. Tüm tekstil elyaflarının kopma mukavemeti sadece 0.44 ~ 0.88CN/dtex ile en düşüktür (polieter tipi polyester tipinden daha güçlüdür).


Higroskopik aralık küçüktür, genellikle %0.3-1.2'dir (kompozit telin higroskopik oranı, tek telden biraz daha yüksektir). Isı direnci çeşitlere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Liflerin çoğu 90 ~ 150℃ aralığında kısa sürede depolanır ve lifler zarar görmez. Güvenli ütüleme sıcaklığı, kuru olarak ısıtılabilen ve ıslak yıkanabilen 150°C'nin altındadır. Daha iyi boyama özelliklerine sahiptir, çeşitli renklerde boyanabilir, elyafa güçlü afiniteye sahiptir, boyalar, boya türünün çoğu ürününe uyum sağlayabilir ve iyi kimyasal dirence, asit ve alkalilerin çoğuna, kimyasal reaktiflere, organiklere karşı dirence sahiptir. solventler, kuru temizleyiciler ve ağartıcılar ve güneşe, rüzgara ve kara karşı dayanıklı, ancak dayanıklı oksit değil, lifi güçlü indirgeme ile yapmak kolay.